💚Obywatelski projekt ustawy “Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt” zakłada rewolucyjne zmiany w przepisach. Aby trafił pod obrady Sejmu, potrzeba 100 tys. podpisów.
💚– To było bardzo spontaniczne. Spotkaliśmy się w zupełnie innej sprawie w Sokołowsku, w wiosce, w której mieszkam, a w której Olga Tokarczuk umieściła akcję „Empuzjonu” – powiedziałem wtedy redaktorowi „Rzeczpospolitej” – Gdy pisarka dowiedziała się, że zbieram podpisy pod projektem, od razu zgodziła się na udzielenie poparcia i zrobienie zdjęcia.
💚 Fotografię, na której laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury podpisuje się pod projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, opublikowałem kilka dni temu w mediach społecznościowych.
💚 Komitet inicjatywy obywatelskiej, który współtworzą m.in. fundacja Viva!, Mondo Cane, OTOZ Animals i Akcja Demokracja, zawiązał się w maju. Niedługo później marszałek Sejmu Szymon Hołownia dał zielone światło na rozpoczęcie zbiórki 100 tys. podpisów. Minimum tyle jest potrzebnych, aby projektem zajął się Sejm. A powinien to zrobić, bo – jak podkreślają organizacje prozwierzęce – przyjęta w 1997 r.
💚Nasza inicjatywa to wynik kilkumiesięcznej pracy i nadzieja dla tysięcy zwierząt, ratunek dla nich. Chcemy, żeby polskie zwierzęta obejmowało dobre prawo, które je chroni – podkreślają inicjatorzy akcji. – Nasz projekt to odpowiedź na ogromne społeczne zapotrzebowanie na poprawę losu zwierząt. Polacy mają dość widoku psów na łańcuchach, przerażonych fajerwerkami zwierząt domowych, dzikich i ptaków oraz >>produkcji<< zwierząt na wielką skalę w pseudohodowlach.”
💚 Projekt nowelizacji zakłada przykładowo całkowity zakaz trzymania psów na łańcuchach. Wedle obecnych przepisów “zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu”. W praktyce zapis jest fikcją i nie sposób tego kontrolować.
💚 Tymczasem – jak zwracała uwagę Anna Chrobot z wrocławskiej Ekostraży – 90 proc. zgłoszeń dotyczących psów dotyczy właśnie tych trzymanych na łańcuchach w sposób niezgodny z prawem.
💚 – Z reguły, gdy po nie jedziemy, to są już zwierzęta, które dogorywają na uwięzi – mówiła podczas inauguracji zbiórki podpisów we Wrocławiu. – Obecnie funkcjonująca ustawa nie pozwala ukarać sprawcy, zanim dojdzie do takiej sytuacji.
💚 Proponowanych zmian w przepisach jest znacznie więcej i są one jak na polskie warunki rewolucyjne. Autorzy projektu chcą bowiem przykładowo wprowadzenia obowiązkowej kastracji i sterylizacji zwierząt nieprzeznaczonych do hodowli.
💚 – To nasz najważniejszy postulat. Ma ograniczyć bezdomność zwierząt – tłumaczy Cezary Wyszyński z Fundacji VIVA! – Metoda sprawdziła się w Warszawie, gdzie samorząd dofinansowuje kastracje i sterylizacje. Efekt jest taki, że kilka lat temu w schronisku na Paluchu kilka lat temu było 2500 zwierząt, teraz jest około 700. Jeśli tak dobrze to działa przy opcjonalnej kastracji, to jeszcze lepiej zadziała przy obowiązkowej.
💚 W planach jest również ograniczenie działania tzw. pseudohodowli, w których zwierzęta są często rozmnażane w bardzo złych warunkach. Zmiana przepisów zakłada np. rejestr hodowli pod nadzorem inspekcji weterynaryjnej i określenie warunków, jakie mają w tych hodowlach być.
💚 Nowelizacja wprowadziłaby również zakaz sprzedawania zwierząt domowych przez internetowe portale aukcyjne i sprzedażowe, a także obowiązek ich chipowania. Wśród innych postulatów są zakaz używania fajerwerków hukowych, zakaz żebrania ze zwierzętami czy zmiana zasad prowadzenia schronisk i nadzoru nad nimi.
💚 Autorzy projektu chcą również zwiększenia kar za znęcanie się i zabijanie zwierząt.
💚 Olga Tokarczuk, która często angażuje się w społecznie istotne sprawy, nie jest jedyną znaną osobą, która poparła zmianę przepisów. W składzie komitetu – poza przedstawicielami organizacji – są także politycy (np. posłanka Zielonych Małgorzata Tracz czy Monika Wielichowska, marszałkini Sejmu) i aktorzy (np. Agata Buzek, Daniel Olbrychski, Maja Ostaszewska).
💚 Aby nowelizacją zajął się Sejm, inicjatorzy projektu do 24 września muszą zebrać pod nim 100 tys. podpisów. Muszą być składane odręcznie. Wszystkie punkty, w których można wesprzeć akcję, można znaleźć na stronie internetowej prawadlazwierzat.pl.
💚 Jeśli wymaganą liczbę podpisów uda się zebrać, pozostanie drugie wyzwanie: znalezienie poparcia wśród większości sejmowej.”